Menu Close

Visuomenės sveikatos biuras

Pritaikyto maitinimo rekomendacijos

Gerb. Tėveliai (globėjai, rūpintojai), 

kviečiame susipažinti su vaikų pritaikyto maitinimo rekomendacijomis ir prisidėti prie sveikatai palankios mitybos taikymo ugdymo įstaigose.  Kilus papildomiems klausimams, kviečiame kreiptis  ugdymo įstaigai priskirtą visuomenės sveikatos koordinatorių (mityba ir maitinimas). 

Kornelija Čech
Mob. +370 690 90538 
Kornelija.Cech@vvsb.lt

__________________________________________________________________________

Vaikams ir jaunimui palankių paslaugų kabinetai

     Vilniuje veikia nemokamos ir anoniminės konsultacijos vaikams ir jaunimui iki 29 m. vaikams ir jaunimui palankių paslaugų kabinetuose. Šie kabinetai šiuo metu yra Antakalnyje, Karoliniškėse, centre ir Šeškinėje. Konsultacijos vykdomos tiek gyvai, tiek kreipiantis telefonu ar el.paštu. Nurodytuose kabinetuose be jokios išankstinės registracijos galima gauti pagalbą sveikos gyvensenos, psichikos, lytinės ir reprodukcinės sveikatos bei kitais su gera savijauta susijusiais klausimais.

Daugiau informacijos rasite adresu www.jaunimosveikata.lt

Būkite sveiki!

Kornelija Čech

Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje 

Vilniaus m. savivaldybės visuomenės sveikatos biuro Ikimokyklinio ugdymo įstaigų visuomenės sveikatos priežiūros skyriusM. K. Čiurlionio g. 100, Vilnius, LT-03100

Mob. +370 690 90538    El. paštas: Kornelija.Cech@vvsb.lt

www.vilniussveikiau.lt 

________________________________________________________________

SEMINARAS TĖVAMS APIE VAIKŲ BURNOS HIGIENĄ

Mieli tėveliai, (globėjai, rūpintojai), 

ar žinojote, kad dantys ima formuotis vaikams dar negimus? Dar  esant motinos įsčiose pradėję formuotis, dantys pasirodo 6-12 gyvenimo mėnesiais. 

Kodėl kalbame apie burnos higieną? Dantų ėduonis yra laikomas pagrindine visuomenės sveikatos problema ir labiausiai paplitusia neužkrečiama liga, galimai darančia reikšmingą įtaką vaiko gyvenimo kokybei, nes dėl ėduonies gali atsirasti skausmas. 2023 metų duomenimis 3 metų tarpe net 16 proc. vaikų, turėjo bent vieną ėduonies pažeistą, plombuotą arba išrautą dėl ėduonies dantį. 

Siekdami skatinti taisyklingus vaikų burnos ertmės priežiūros įpročius, kviečiame į Vilniaus visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ burnos higienos specialisto vedamą paskaitą „Viskas, ką reikia žinoti apie vaikų iki 6 metų dantų priežiūrą“kuri vyks 2023 m. gruodžio 13 d.  17 val. 00 min. 

Paskaita vyks nuotoliniu būdu per nuotolinių susitikimų ir vaizdo konferencijų organizavimo platformą „Microsoft Teams“, prisijungimo nuorodą gausite dieną prieš paskaitą, registracijos formoje nurodytu el. paštu. 

Paskaita yra nemokama, būtina tik registracija. Registruotis galite paspausdami nuorodą: https://forms.office.com/e/JqHBcapWEu 

Skatinkime taisyklingus vaikų burnos ertmės įpročius drauge! 

“Vilnius sveikiau“ komanda 

Būkite sveiki!

________________________________________________________________________

SAVIRŪPOS PLANAS

________________________________________________________________________

VĖJARAUPIAI

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos (toliau – NVSC) Vilniaus
departamentas informuoja, kad vėjaraupiai tai yra ūminė virusinė liga, pasireiškianti karščiavimu, pūsleliniu odos ir gleivinių bėrimu. Vėjaraupius sukelia Varicella-zoster virusas (toliau – VZV). Po pirminio užsikrėtimo virusas išlieka žmogaus organizme slaptosios (latentinės) formos visą gyvenimą ir vėliau gali pasireikšti kaip juostinė pūslelinė.

Pirmą kartą užsikrėtus VZV, susergama vėjaraupiais. Pirmieji ligos simptomai atsiranda praėjus
2–3 savaitėms po užsikrėtimo. Pirmąją–antrąją ligos dieną pasireiškia tokie simptomai: nedidelis silpnumas, apetito pablogėjimas, nedidelė temperatūra. Dažniausiai šie reiškiniai lieka nepastebėti ir atrodo, kad liga iškart prasidėjo nuo išbėrimų. Vėliau pradeda berti dėmelėmis, kurios virsta pūslelėmis, prisipildžiusiomis skaidraus skysčio. Išbėrimas – svarbiausias vėjaraupių klinikinis požymis. Pirmųjų išbėrimų elementų gali atsirasti ant bet kurios kūno vietos: ant pilvo, šlaunų, pečių, krūtinės, taip pat veido ir plaukuotoje galvos dalyje. Išbėrimui būdinga kaita: iš pradžių atsiranda rausva dėmelė, vėliau – iškilimas, tuomet susidaro pūslelė su skaidriu skysčiu, kuriai džiūvant, susidaro šašas. Beria bangomis kas 1–2 dienas, todėl viename plote galima pamatyti visų stadijų išbėrimo elementus. Išbertas vietas labai stipriai niežti. Imlūs žmonės gali būti infekuoti po kontakto su infekcijos šaltiniu nuo 10 iki 21 dienos. Imlių žmonių namų kontakto sąlygomis užsikrėtimo rizika yra 80–90 proc. Užkrečiamasis laikotarpis trunka 5 dienas (dažniausiai 1–2 dienas) iki ir 5 dienas po išbėrimų atsiradimo (iki odos pasidengimo šašais).
Užkrečiamasis laikotarpis gali būti ilgesnis, jei pažeistas imunitetas. Dažniausiai sergama lengva vėjaraupių forma, bet retais atvejais liga gali būti net mirtina. Itin sunkiai vėjaraupiais serga žmonės su sutrikusia imunine sistema bei suaugusieji.

Vėjaraupių profilaktikai vartojami gyvieji atenuoti skiepai. Siekiant užtikrinti optimalią apsaugą nuo vėjaraupių, vaikams ir suaugusiems reikia vartoti 2 vakcinos dozes. Ši vakcina nėra įtraukta į planinį skiepų kalendorių.

NVSC Vilniaus departamentas rekomenduoja:
1. nuo paskutinio vėjaraupių atvejo išaiškinimo vaikų ugdymo įstaigoje 21 dieną, t. y. iki 2023 m. vasario22d., stebėti susirgusiųjų lopšelį-darželį lankančių vaikų sveikatos būklę;

2. pastebėjus galimus vėjaraupių požymius susirgusįjį būtina izoliuoti, pranešti vaiko tėvams ir rekomenduoti kreiptis į asmens sveikatos priežiūros įstaigą;

3. teisės aktų nustatyta tvarka lopšelyje-darželyje vykdyti nuolatinį valymą ir dezinfekciją. Vadovaujantis Užkrečiamųjų ligų židinių privalomojo aplinkos kenksmingumo pašalinimo tvarkos aprašo, patvirtinto Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2005 m. gruodžio5 d. įsakymu Nr. V-946 „Dėl Užkrečiamųjų ligų židinių privalomojo aplinkos kenksmingumo pašalinimo tvarkos aprašo patvirtinimo“,5.4. papunkčiu, patalpos (izoliatorius, sveikatos kabinetas, klasės, koridoriai, miegamieji, žaidimo kambariai, bufetas, valgykla, prausyklos, tualetai ir kt.) ir įrenginiai valomi kiekvieną dieną drėgnu būdu naudojant buitines dezinfekuojančias valymo priemones, skirtas paviršiams valyti / dezinfekuoti;

4. informuoti lopšelį-darželį lankančių vaikų tėvus apie įtariamus susirgimus vėjaraupiais bei galimas profilaktikos priemones namų aplinkoje. Pateikiant informaciją tėvams, būtina supažindinti tėvus su pirmaisiais ligos požymiais tam, kad pastebėjus juos, vaikas nebūtų vedamas į lopšelį – darželį ir laiku būtų kreipiamasi medicininės pagalbos;

5. ugdyti vaikų ugdymo įstaigas lankančių vaikų asmens higienos įgūdžius ir užtikrinti kosėjimo ir čiaudėjimo etiketo reikalavimų vykdymą.

 

__________________________________________________________________________

KOKSAKI VIRUSINĖ INFEKCIJA

Koksaki virusinė infekcija (Coxsackie) virusas priklauso enterovirusų grupei ir gali sukelti daugybę simptomų. Apie pusę vaikų,
užsikrėtusių koksaki virusu, neturi jokių ligos simptomų. Kitiems staiga atsiranda karščiavimas, galvos skausmas ir raumenų skausmai. Kai kuriems vaikams infekcija gali pasireikšti gerklės skausmu, pilvo diskomfortu ar pykinimu. Daugumai vaikų karščiavimas trunka apie 3 dienas. Daugiau informacijos galite rasti paspaude toliau – koksaki virusinė infekcija .

_________________________________________________________________________

Gerbiami tėveliai (globėjai, rūpintojai)!

Tinkamų įpročių formavimas yra itin svarbus harmoningam ir visapusiškam augimui. Vaikystėje formuojasi dauguma judėjimo įpročių, kurie lemia žmogaus fizinį vystymąsi. Netinkamai susiformavę judėjimo, miegojimo ar net sėdėjimo įpročiai gali skatinti vystytis netinkamus judesio modelius, dėl kurių ateityje gali kilti raumenų ir sąnarių problemų.

Viena dažniausiai pasitaikančių netaisyklingų laikysenų sėdint – „W“ sėdėsena – poza, kai vaikai sėdi sulenkę kojytes per kelius ir į šonus. Parengėme patarimų, kaip to išvengti ir kaip šią sėdėseną pakeisti taisyklinga. Tikimės, kad informacija Jums bus naudinga. Būkite sveiki!

 

Pridedame – rekomendacijas „W sėdėsena: kas tai ir kaip jos išvengti“.

„Vilnius sveikiau“ komanda

W sėdėsena kas tai ir kaip jos išvengti…

 

_______________________________________________________________________

DĖL KALIO JODIDO TABLĖČIŲ

Vilniaus miesto savivaldybės Civilinės saugos skyrius prašo priminti bendruomenių tėveliams ir darbuotojams, kad vilniečiai, deklaravę savo gyvenamąją vietą Vilniaus mieste ir iki šiol neatsiėmę kalio
jodido tablečių, kviečiami jas atsiimti nemokamai didžiosiose miesto vaistinėse (pateikus vaistininkui savo ir (ar) vaiko asmens kodą (-us)).

Pažymėtina, kad kalio jodido tabletės – prevencinė priemonė, skirta apsaugoti skydliaukę nuo žalingo radioaktyviojo jodo poveikio. Prašytume atkreipti dėmesį, kad vartoti kalio jodido tabletes reikėtų tik įvykus branduolinei avarijai ir tik tada, kai tą rekomenduotų Sveikatos apsaugos ministerija.

Būtume dėkingi, jei šia informacija visi Jūsų bendruomenių nariai pasidalintų kuo plačiau ir su savo artimaisiais, giminėmis, pažįstamais, kaimynais, bičiuliais – visais, kuriems ji gali būti svarbi, kad kuo daugiau žmonių atsiimtų vaistinėse jiems skirtas tabletes.

Daugiau informacijos: www.vilnius.lt/jodas<http://www.vilnius.lt/jodas

________________________________________________________________________

ROTAVIRUSINĖ INFEKCIJA


Skip to content